Kategorijos

Informacija

Naujienlaiškis

Pagalbos linija

Pagalba teikiama 24/7

Tel: +37060860346

Susisiekite su mūsų specialistais

Perkamiausios prekės

Visos perkamiausios

 Arganas - argano aliejaus šaltinis

Arganas (lot. Argania spinosa) – medžių gentis, paplitusi tik pietvakarių Maroke, Suso regiono lygumos pusdykumėje. Arganas yra vienintelis šios genties medis užaugantis iki 8–10 metrų aukščio ir auga iki 150–200 metų. Medžio šaknys siekia net 30 m ir tuo pačiu apsaugo dirvą nuo erozijos. Argano vaisius yra 2–4 cm ilgio ir 1,5–3 cm skersmens, padengtas storu aitraus skonio ir itin nemalonaus aromato apvalkalu po kuriuo riešutas turi labai tvirtą kevalą ir vieną, o kartais kelias mažas labai aliejingas sėklas. Vaisiai prinoksta birželio–liepos mėnesiais, o sausringu metų laiku argano medis visiškai numeta lapus. Verta paminėti, jog šis medis atlieka svarbią ekologinę funkciją – argano medis itin atsparus sausrai, todėl savo šešėliu apsaugo kitą augmeniją nuo išdžiuvimo.

Argano medis 

Per paskutinius šimtą metų dėl intensyvaus žemės ūkio ir gyvulininkystės, medžio anglies gamybos, arganų miškų plotai sumažėjo per pusę. Paskutiniu metu ypač išaugo argano aliejaus eksportas, todėl viliamasi išsaugoti šiuos vertingus medžius. Tai skatina miškų atsodinimo procesą. Svarbu ir tai, jog arganų riešutus draudžiama eksportuoti, galimas tik išspausto argano aliejaus eksportas. Nuo 1998 m. arganų miškai buvo įrašyti į UNESCO pasaulinio biosferos rezervatų sąrašą. Šie medžiai yra Maroko nuosavybė ir vietiniai gyventojai – Berberai – juos itin saugo, tačiau neturi teisės medžių nei purtyti, nei kirsti.

Argano riešutai

Argano aliejus spaudžiamas iš argano medžių gelsvų, slyvos dydžio vaisių kauliukų branduolių. Riešutai surenkami tik nuo žemės, kadangi medis apaugęs aštriais spygliais. Vieninteliai gyvūnai – ožkos - sugeba laipioti šiais medžiais ir ėsti lapus bei vaisius nuo šakų. Dažnai įmonės mini, jog argano aliejus spaudžiamas iš nuo žemės surinktų argano riešutų, nes yra gandu, jog ožkų nesuvirškinti argano riešutai tradiciškai naudojami aliejui spausti. Tačiau faktas yra tai, jog derliaus nuėmimo laikotarpiu arganų plantacijose ožkoms ganytis neleidžiama. 

Arganų aliejus yra spaudžiamas dviem būdais - pirmasis – spaudimas senuoju tradiciniu būdu, kurio procesas yra ilgas ir sunkus darbas. Pirmiausia Berberų moterys rankomis surenka riešutus ir iš jų išima branduolius. Vėliau branduoliai džiovinami, kepinami ir akmenimis trinami iki minkštos masės. Į gautą masę įpilamas šiltas vanduo ir rankiniu būdu, preso pagalba spaudžiamas argano aliejus ir galiausiai nukošiamas. Šiuo būdu  argano aliejaus išgaunamas itin mažas kiekis – iki 1 l aliejaus iš 100 kg riešutų.

Antrasis argano aliejaus išgavimo būdas yra mechaninis spaudimas. Augant argano aliejaus pardavimams, pradėta naudoti mechaninius aliejaus spaudimo presus su nerūdijančio plieno filtrais, kurie palengvina daug darbo ir laiko reikalaujantį rankinį spaudimo būdą. Tokias priemones naudoja kai kurie kooperatyvai, kuriuose argano aliejus išgaunamas nenaudojant vandens bei esant geresnėms sanitarinėms sąlygoms. Šiuo būdu spaudžiamas aliejus iš neskrudintų riešutų yra savito, jam būdingo aromato.

Taigi, nieko keista, kad argano aliejus toks brangus, tačiau jo nauda nenusakoma.

Plačiau apie argano aliejaus gydomąsias savybes rasite ČIA...